ALASKA YAYINLARI

SIKÇA SORULAN SORULAR

Herkes kitap yayınlayabilir mi?

Evet. Tamamlanmış bir dosyanızı yayınevimize göndermeniz yeterli. Yayınlanmanın herhangi bir ücreti yoktur.

Tüm dosyaları yayınlıyor musunuz?

Türkiye yasal sınırları içerisinde kaldığı sürece yayınlıyoruz. Ancak kitabınızın yayınlanması için profesyonel bir şekilde hazırlanmış olması gerekiyor. Sayfa dizgisi, editörlük ve baskıya uygun bir kapak tasarımının olması gerekiyor.

Renkli kitap da yayınlayabilir miyim?

Evet. Kitap dosyanızın ayrıntılarını bize ulaştırın, alanın uzman bir ressamımızla süreci tamamlayalım. Ancak renkli baskıların farklı bir ücrete tabi olacağını unutmayın.

Kitabımı e-kitap olarak yayınlıyor musunuz?

Evet. Kitabınız talep etmeniz durumunda DR,Google Play ve Rakuten üzerinden e-kitap olarak da yayınlanabilir.

Yayınlanmış bir kitabımı yayından kaldırabilir miyim?

Tabii ki. Yayından kaldırılmasını istediğiniz kitabınızın bilgilerini bize iletmenizin ardından 14 iş günü içerisinde kitabınızın üretimi durduruluyor ve kitap satıştan kaldırılıyor. Ancak kitabevlerinde ya da dağıtımcılarda kitabınızın önceden teslim ettiğimiz baskısı bulunabileceğini lütfen dikkate alın. Kitabınız yayınlandıktan sonra uzunca bir süre piyasada tek tük de olsa rastlamak mümkün olabiliyor.

Yayınlanmış bir kitabımın içinde değişiklik yapabilir miyim?

Evet. Kitabınızın yapılacak düzeltmenin ardından dizgisi ve bazı durumlarda kapağını baştan ayarlanması gerektiğinden bunun ekstra ücretlere tabi olacağını lütfen dikkate alın.

Kitabım nerelerde satışa çıkacak?

Türkiye’de ve yurt dışında hizmet veren bir çok online kitabevinde satılmanın yansıra, klasik kitabevlerinin de talep etmesi durumunda raflarda satılacaktır.

Kitabımın kendim nasıl hazırlayabilirim?

Kitabınızın editörlüğünün, sayfa düzenlemesinin ve kapağının hazırlanması taşmalar, kenar paylar, renk profilleri, çözünürlük ayarları gibi birçok teknik bilgi gerektirdiği için bunların bir tarafından yapılması daha iyi olur. Bu aşamada bizimle bağlantı kurmanızı öneriyoruz.

Kitabımın hazırlık sürecindeki hizmetleri veriyor musunuz?

Tabii ki. Alaska Yayınları Standart ve Gelişmiş Yayın Paketlerinde editörlük ve kapak tasarımı hizmeti de bulunmaktadır. Sadece doğrudan yayın paketinde editörlük-dizgi hizmeti için sayfa başına 7.5 lira ücret talep edilmektedir. Doğrudan yayın paketinde editörlüğü gerçekleştirilmiş dosyalar için ekstra ücret talep edilmemektedir.

Başka bir yayınevinden çıkmış kitabımı yayınlayabilir miyim?

Sözleşmeniz sona erdiğinde ya da iptal edildikten sonra tabii ki yayınlayabilirsiniz.

Kitabım ne zaman online kitabevlerinde satışa çıkar?

Kitabınız yayınlandığı gün Alaskakitap.com’da, diğer satış sitelerinde ise bir hafta içinde satışta olur.

Kitabımı kendim için nasıl sipariş edebilirim?

0545 311 23 06 numaralı whatsapp hattımızdan ya da alaskayayinlari@gmail.com e-posta adresinden iletişime geçmeniz yeterlidir. %40 indirimle dilediğiniz kadar kitap temin edebilirsiniz.

Kitabımın satış fiyatını neye göre belirlemeliyim?

Üretim maliyetlerini göz önünde bulundurarak taban satış fiyatını size bildiriyoruz, onun üzerinde olması koşuluyla dilediğiniz fiyatı belirleyebilirsiniz. Ancak ucuz kitaplar daha çok satar diye bir kural yok. Pahalı kitaplar da çok satmıyor. Dolayısıyla piyasa ortalamasında bir fiyat belirlemek daha doğru olur.

Editörlük hizmeti aldığımda dosyam ne tür bir işlemden geçiyor?

Kitabınızdaki bütün imla hatalarının giderilmesi, yazım hatası olan cümlelerin toparlanması hedefleniyor. İçerikte gözle görülür mantık hataları varsa bunlar da size bildirilebilir.

Editörlük hizmeti istemiyorum. O zaman ne oluyor?

Kitabınızın daha önce editörlüğü yapıldıysa bu işlemden muaf olabilirsiniz. Standart ve Gelişmiş Pakette ücret standarttır. Doğrudan yayın paketinde editörlük hizmeti için ekstra ücret ödemezsiniz.

Yayınlanmış kitabım üzerinde değişiklik yapabilir miyim?

Basılacak dosyanızın yenilenmesi için 20 adet değişikliğe kadar 500 TL’lik bir işlem ücreti bulunmaktadır. Stoktaki kitaplar tükeninceye kadar eski baskının satılacağını lütfen unutmayınız.

ISBN nedir?
Tam açılımı International Standard Book Numbering’dir. Türkçe’ye Uluslararası Standart Kitap Numarasıdır. Yayınlanan bütün kitapların kendisine özgün bir ISBN’si vardır.
Kitabımı sizinle birlikte başka yayınevleri ile yayınlayabilir miyim?

Hayır. Sözleşme süresi boyunca tek bir yayınevi ile çalışmanız gerekmektedir.

Kitabımın kapak resmimi nasıl seçebilirim?

Kitap görsellerinizi pixabay.com ya da pexels.com adresinden seçerek bizlere linkini iletebilirsiniz.

Kitabımda Google’da bulduğum resimleri kullanabilir miyim?

Kesinlikle hayır. Kitabınızın kapak görselinin telif ya da kullanım haklarının mutlaka temin edilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla Google’dan bulunan herhangi bir resmin kapakta kullanılması yasal olarak mümkün değildir.

Kitabımın ebat ve kağıt seçenekleri nelerdir?

Alaska Yayınları roman boy ölçüsü 13.5×19.5 cm’dir. Talebiniz doğrultusunda farklı ölçülerde de çalışılabilir. Farklı ölçüler için baskı ücretinin tekrar hesaplanması gerekmektedir. Kitabınız birinci hamur ya da ikinci hamur kitap kağıdına bastırabilirsiniz.

Doğrudan Yayın Paketi ne demek?

Bir kitabın bir anda topluca basılmasındansa, talep geldikçe, aynı gün içerisinde basılıp okura ulaştırılmasını sağlayan yayın paketimizdir.

Çevirisini yaptığım kitabı yayınlatabilir miyim?

Evet. Ancak eser sahibinden ya da karşı yayınevinden telif hakkının satın alınmış olması gerekir. Telif ücreti başvuru sahibine aittir.

Yurtdışından da başvuru yapılabiliyor mu?

Elbette. Türk vatandaşı olma şartı olmadan kitabınızı yayınlatabilirsiniz.

El yazısıyla ya da daktiloda yazılmış dosya teslim edebilir miyim?

Evet. Ancak bilgisayara geçirilmesi gerekeceğinden sayfası 15 TL’den aktarılmaktadır.

Kitabımı tasdik ettirmeli miyim?
Hayır. Böyle bir zorunluluk yok.
Kitabımı takma adla (mahlas) yayınlayabilir miyim?

Evet. Sadece sözleşmede mahlasınızla birlikte gerçek isminizin de yer alması gerekiyor. Gerçek isminizi her koşulda gizli tutuyoruz.

Kitaptan kazanç elde edebiliyor muyum? Bu kazanç bana nasıl gönderiliyor?

Evet. Satılan kitaplardan %30 telif ücreti hak ediyorsunuz. Sözleşmenin yapılması esnasında bize verdiğiniz hesap bilgilerine sözleşmede belirtilen tarihler aralığında havale ediliyor.

Dosyam için bandrol ücreti alınacak mı?

Hayır.

İmza beyanı gerekiyor mu?

Hayır.

Başvuru yapmak için yaş sınırı var mı?

Hayır.

Birden çok yazarı olan bir kitabım var. Yayın süreci nasıl işliyor?

Sözleşmeyi bütün yazarların imzalaması gerekmektedir.

Sözleşmemi feshetmek istiyorum. Süreç nasıl işliyor?

Sözleşmenin feshine dair isteğinizin bize yazılı olarak bildirilmesinin ardından 30 gün içerisinde kitabınız satıştan kaldırılacaktır.

Kitabımız yayınlandıktan sonra bana kitap gönderiliyor mu?

Standart Yayın Paketinde yazara 10 adet ücretsiz kitap gönderilmektedir. Yazar ek kitap talep etmesi durumunda satış fiyatından %40 indirimli olarak satın alabilir. Gelişmiş Yayın Paketinde yazara 30 adet ücretsiz kitap gönderilmektedir. Yazar ek kitap talep etmesi durumunda satış fiyatından %40 indirimli olarak satın alabilir. Doğrudan Yayın Paketinde yazara 1 adet ücretsiz kitap gönderilmektedir. Yazar kitap talep etmesi durumunda satış fiyatından %30 indirimli olarak satın alabilir.

Sözleşme süresi ne kadar? Yayın haklarımı size devrediyor muyum?

Sözleşme süresi 1 yıldır. Yayın haklarınızı bize devretmediğinizden istediğiniz zaman kitabın satışını durdurabilir, başka yayınevleriyle çalışabilirsiniz. Tercih ettiğiniz yayın paketine göre değişen gelir tablosunu sözleşmenizde ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

Kitabımdan ne kadar gelir elde ediyorum?

İlk baskının bitmesinin ardından kitabınızın toptan satış fiyatı üzerinden %20 telif ücreti elde edersiniz. Doğrudan Yayın Paketinde kitabınız talebe göre basıldığı için ilk baskı bitme şartı yoktur. 12 ayda bir telif ücreti elde edersiniz.

Kitabımın satışlarını nasıl takip edebilirim?
Alaskakitap.com internet sitemizden kitabınızın linki tıklayarak satış rakamlarını günü gününe kitabınızın satışlarını takip edebilirsiniz.